loga uni

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Rządowy program "Dobry start"
Ochrona Danych Osobowych
Pomoc Osobom Bezdomnym
Rodzinna Piecza Zastępcza
Program "Aktywny Samorząd"
Rodzina 500+
Świadczenia Rodzinne

Pierwszy w Rzeszowie zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych

Opublikowano: czwartek, 28 marzec 2019

Pierwszy w Rzeszowie zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych – zmarłych przed narodzeniem – odbył się w miniony poniedziałek – 25 marca na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja. Ceremonię pogrzebową poprzedziła Msza Święta odprawiona w kaplicy cmentarnej o godz. 17.00. Uroczystej koncelebrze sprawowanej przez kilkunastu księży przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Ordynariusz Jan Wątroba.

Na zakończenie homilii Ks. Biskup wyraził solidarność i współczucie wszystkim, którzy utracili dzieci i podziękował osobom i środowiskom, które przyczyniły się do powstania grobu dziecka utraconego oraz organizatorom pogrzebu: Prezydentowi i Radzie Miasta Rzeszowa, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, autorce projektu grobu i wykonawczyni rzeźby – Annie Hass-Brzuzan oraz Wydziałowi Duszpasterstwa Rodziny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. „Dzisiejszy dzień jest wyrazem naszej solidarności i bliskości z cierpiącymi rodzicami po stracie dziecka. (…) Pragniemy, aby zwłoki dzieci martwo urodzonych, utraconych, były otoczone należną czcią i szacunkiem. To nasze pragnienie się spełnia. Ufam i wierzę, że to miejsce, ten grób dzieci utraconych, będzie miejscem modlitwy i refleksji. Że będzie miejscem spotkania z tymi, których kochamy, choć nie oglądaliśmy ich twarzy. Wiara w świętych obcowanie przybiera konkretny kształt w sytuacji śmierci także tych najmniejszych” – powiedział K. Biskup.

We Mszy Św., a następnie ceremonii pogrzebowej uczestniczyła spora liczba mieszkańców Rzeszowa. Do grobu złożono białą urnę ze skremowanymi ciałkami 68 dzieci, przechowywanymi w szpitalnych zakładach patomorfologii od 2010 roku.

W pierwszym rzędzie osobami uprawnionymi do pochowania ciała swego zmarłego dziecka – bez względu na czas trwania ciąży – są jego rodzice. Zgodnie z Uchwałą Nr LI/1190/2017 Rady Miasta Rzeszowa z dnia 21 listopada 2017 r. jeśli rodzice dzieci zmarłych przed narodzeniem, z różnych względów rezygnują z dokonania pochówku we własnym zakresie, obowiązek pochowania ciał dzieci pozostawionych w rzeszowskich szpitalach przejmuje gmina.

Organizacją pochówków w imieniu gminy zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zaś czynności związane z odbiorem płodów ze szpitali, ich kremacja i cała obsługa cmentarna jest zlecana przez Ośrodek wybranemu zakładowi pogrzebowemu. W bieżącym roku zakładem tym jest Polskie Centrum Pogrzebowe.

We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęto budowę Grobowca Dzieci Utraconych – w nowej części największego rzeszowskiego cmentarza komunalnego na Wilkowyi. Budowę grobowca zlecał i nadzorował Miejski Zarząd Zieleni.

Pochówki dzieci utraconych będą się odbywać dwa razy do roku – 25 marca – w Dniu Świętości Życia oraz 15 października – w Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

Poniedziałkową uroczystość pogrzebową poprzedziło modlitewne czuwanie w niedzielny wieczór – 24 marca /droga krzyżowa i Msza Św./ zorganizowane w kościele pw. Bł. Karoliny Kózki przez Diakonię Życia Ruchu Światło-Życie Diecezji Rzeszowskiej pod przewodnictwem Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin Ks. Jana Kobaka.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
w Rzeszowie
ul. Jagiellońska 26
35-025 Rzeszów

epuap

empatia